DOMOV DŮCHODCŮ MALÁ ČERMNÁ

"Bohemia"

 

 





copyright Pumr
webmaster Stapsoft

 

 

        PRŮVODCE DOMOVEM, NABÍDKA SLUŽEB

Průvodce Domova  důchodců Malá Čermná

 

 Poslání našeho domova



Naším posláním je dobře poskytovat sociální službu svým klientům.


  • Dobře znamená v souladu se zákony a dobrými mravy,
    ve standardní kvalitě a s kvalifikovanými a profesionálními pracovníky.

  • Poskytovat sociální službu znamená podporu, pomoc a péči lidem v nepříznivé sociální situaci spojenou s ubytováním v našem zařízení, a to službu co nejvíce

  • zaměřenou individuálně,

  • založenou na dohodě,

  • v prostředí soukromém, neuniformovaném a důstojném.

  • Svým klientům znamená těm lidem, kterým jsme dle zákona oprávněni službu poskytovat a na něž jsme za pomoci komunitního plánu spádové oblasti cílově a cíleně zaměřeni.


Průvodce vychází ze třech hlavních principů, kterými se řídíme při poskytování služby klientům, a těmi jsou svoboda, důstojnost a samostatnost.

Poskytujeme sociální službu klientům-seniorům od 55 let výše, kteří mají sníženou soběstačnost, oslabení nebo ztrátu schopnosti zejména z důvodu věku a jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc, kterou nemůže poskytnout rodina nebo terénní služba. Službu neposkytujeme klientům nesplňujícím výše zmíněnou definici, dále klientům, kteří potřebují trvalý dohled, či pobyt na uzavřeném oddělení, či klientům, kteří potřebují lékařskou a zdravotnickou péči, kterou nejsme oprávněni, či schopni zajistit.


Cílem služby pro uživatele-seniory je odborně a bezpečně poskytovat podporu, pomoc a péči lidem v nepříznivé sociální situaci spojenou s ubytováním v zařízení; takovou podporu, která umožňuje zachovat si v maximální míře svůj dosavadní způsob života, setkávat se svými blízkými a místní komunitou i mimo zařízení a využívat instituce poskytující služby veřejnosti.


Garantovaná nabídka základních činností


Ubytování


Nabízíme ubytování převážně ve dvoulůžkových a jednolůžkových pokojích. Téměř každý pokoj je vybaven lůžkem, nočním stolkem, uzamykatelnou šatní skříní pro každého klienta, stolem, židlemi, poličkami, stropním světlem. Po dohodě se zařízením, a pokud to prostory dovolí, si může klient pokoj vybavit také vlastními bytovými doplňky (lednička, varná konvice, obrazy, televizní a rozhlasový přijímač, televizní stolek, křeslo apod.). Klient může mít vlastní klíč od pokoje. Pokud uživatel zažádá o přestěhování na jiný pokoj, vyhovíme, pokud to kapacitní a provozní podmínky dovolí. I když nejsme schopni zajistit 100% soukromí (vícelůžkové pokoje), snažíme se vyhovět požadavkům i přání klientů na ubytování. V nepřítomnosti klienta, nebo v případě jeho nesouhlasu, nesmí ani nejbližší příbuzní ani zaměstnanci domova jakkoli manipulovat s jeho věcmi.


Podlaží

Pokoj

Počet

I.

Jednolůžkový

6

II.

Jednolůžkový

4


Dvoulůžkový

8


Trojlůžkový

1

III.

Jednolůžkový

4


Dvoulůžkový

10


Všechny pokoje jsou vybaveny polohovatelným lůžkem. Poskytujeme lůžkoviny včetně povlečení.

Přestěhování na jiný pokoj je možné jen se souhlasem daného klienta. Ve výjimečných případech (například: výrazné zhoršení zdravotního stavu, které nemá přechodný charakter a není možné zajistit na pokoji dostatečnou péči) vyjednáváme přestěhování na jiný pokoj. Takovéto stěhování považujeme za krajní řešení. Na vícelůžkových pokojích je možnost vybavení pokoje vlastními věcmi omezena právy ostatních spolubydlících.

Společenský prostor s televizí se nachází ve všech poschodích, jídelna a knihovna s čítárnou v přízemí. K dispozici jsou dvě terasy, altán v přilehlém parku.

Ubytování zahrnuje také topení, teplou a studenou vodu, elektrický proud, úklid, praní, drobné opravy ložního prádla, osobního prádla a ošacení, žehlení. 


Praní, žehlení a drobné opravy prádla – Zajišťuje prádelna přímo v budově. Znečištěné prádlo se shromažďuje ve sběrných pytlích na společných koupelnách. Pracovník sociální péče sváží špinavé prádlo do prádelny (činnost je garantována 1x denně). Prádlo je hromadně vypráno, z tohoto důvodu je nutné označit oděvy osobním číslem (tak aby nebylo na první pohled viditelné), vyžehleno a složeno. Čisté prádlo se klientům na jednotlivých podlažích roznáší (činnost je garantována 1x týdně). Klienti, kterým nebrání zdravotní důvody, si prádlo sami převezmou a uloží do skříní. Ostatním klientům pracovník prádelny za jejich přítomnosti vyprané prádlo donese na pokoj. Klientům, kteří nejsou schopni si prádlo sami uložit do skříní, ukládají za jejich přítomnosti prádlo do skříní zaměstnanci v přímé obslužné péči. Sociální zařízení a koupelny jsou společné. Každý pokoj je vybaven umyvadlem.


Úklid pokoje – vytírání, utírání prachu, zalévání květin apod. - se provádí 5x týdně pondělí – pátek. Dle dohody s klientem je prováděn běžný úklid, který zahrnuje vytření podlahy na mokro, vytírání za nočními stolky a pod postelemi, vyprázdnění a dezinfekce odpadkového koše, umytí a dezinfekce umyvadla, WC a sprchy (je-li součástí pokoje), otření jídelního stolu, vyleštění zrcadla a otření parapetu. Dle potřeby se otírají dveře a kliky (činnost garantujeme 1x týdně). V delších časových intervalech jsou otírány povrchy u skříní, poliček a věšákových stěn, světla a vymetány pavučiny (činnost garantujeme 1x za měsíc). Mytí oken a věšení záclon provádí rovněž uklízeč (činnost garantujeme 2x za rok). Klientům, kteří projeví zájem, je umožněn úklid poličky, otírání stolu a nočního stolku vlastními silami.

V osobních prostorách klienta (noční stolky a skříně) je úklid prováděn na přání klienta za jeho přítomnosti zaměstnanci v přímé obslužné péči (garance činnosti 2x za měsíc).

Strava


Klientům je nabízena celodenní strava, v podobě tří hlavních jídel a odpolední svačiny. Stravu podáváme jednotnou. Strava je svým složením, množstvím a úpravou přizpůsobena věku a zdravotnímu stavu klientů. Strava se připravuje ve vlastní kuchyni. V domově se připravuje také dietní strava. Dietní stravu (šetřící a diabetickou) ordinuje lékař a je na rozhodnutí klienta, avšak i v jeho zájmu, aby dietní stravování dodržoval. Tekutiny (čaj a sodovka) jsou zajišťovány celodenně a jsou umístěny ve společných prostorách zařízení. Klienti se stravují v hlavní jídelně, ve společenských místnostech, nebo na pokojích.

 

Čas podávání stravy v domově:


Snídaně

07.45 - 9.00 hod.

Oběd

11.45 - 13.00 hod.

Svačina

13.30 – 14.30 hod.

Večeře

17.00 – 18.00 hod.




Sociální služby


Každému klientovi je při nástupu do zařízení přidělen „klíčový pracovník,“ to je pracovník odpovědný za koordinaci a kvalitu služeb poskytovaných určitému klientovi.

Úkolem klíčového pracovníka je znát potřeby a zájmy klienta, vypracovávat jeho individuální plán, hájit jeho zájmy a práva. V individuálním plánu je popsáno, jakým způsobem se klientovi pomáhá.


Při poskytování sociálních služeb se snažíme dodržovat zásady samostatnosti, důstojnosti a svobody. Úkony jsou vykonávány dle schopností klienta a možností našich služeb a jsou odstupňovány na podporu, pomoc, péči. Smyslem je činit klienta co nejméně závislého na našich službách.


Pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu


Toalety ráno – Jsou úkony, které pomáhají klientovi s ranním vstáváním, hygienou, česáním, použitím inkontinenčních pomůcek, stlaním postele, převlékáním se z nočního oděvu, přemisťováním z postele. Použitím WC. Činnost je garantovaná jednou denně. Obvyklý čas od 6:00 do 7:30 hod. Provádí pracovníci sociální péče a zdravotní sestry. Obvyklá délka ranních toalet je 15 - 20 minut.


Pomoc s jídlem a pitím – Klientům, kteří již nemohou dojít do společné jídelny v přízemí, se podává podle jejich schopností jídlo na oddělení, nebo na pokoji. Ti, kteří se nedokážou sami najíst a napít, jsou krmeni. Součástí hlavních jídel je podávání pití (hrnek s čajem, bílou kávou). Činnost je garantovaná čtyřikrát denně dle časů vydávání jídel. Provádí pracovníci sociální péče. Obvyklá délka pomoci s jídlem 8 - 10 minut.


Pomoc s přemístěním, přesednutím, pohybem po pokoji, domově, polohování na posteli Pro klienty, kteří se nedokážou sami přemístit z postele na křeslo (a naopak), špatně chodí, nebo se nedokážou otočit na posteli a hrozí jim proleženiny. Činnost přemisťování je garantovaná minimálně dvakrát denně, polohování maximálně osm krát denně. Provádí jeden až tři pracovníci, dle fyzické náročnosti. Obvyklá délka přemisťování 5 minut, polohování 3 minuty.


Pomoc při prostorové orientaci, samostatném pohybu ve vnitřním i vnějším prostoruKlientům nabízíme pomoc při prostorové orientaci v budově a ve venkovním areálu domova. Chceme tak předcházet dezorientaci a navodit u klientů pocit jistoty a orientovanosti. Pomoc při prostorové orientaci je zajištěna orientačními tabulemi budovy a okolí s přehledem jednotlivých poschodí, které jsou umístěny na každém patře ve výtahu. Jednotlivé pokoje, společné a provozní prostory jsou označeny informačními tabulkami. V případě potřeby poskytnou zaměstnanci v přímé obslužné péči doprovod klientovi po budově nebo v okolí budovy. Činnost je garantována 4x denně v maximální délce 5 minut/1 úkon.


Toalety večer Jsou úkony, které pomáhají klientovi s nočním uleháním, hygienou, použitím inkontinenčních pomůcek, rozestláním postele, převlékáním se z denního oděvu, přemisťováním na postel. Použitím WC. Činnost je garantovaná 1x denně. Obvyklý čas od 17:00 do 20:00 hod. Provádí pracovníci sociální péče a zdravotní sestry. Obvyklá délka večerních toalet je 15 - 20 minut.


Pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek

pro osobní hygienu


Pomoc při potřebě na WC Jedná se o pomoc při používání WC křesla „gramofonu“ u klientů, kteří nejsou inkontinentní, nebo jen částečně a dokážou si o pomoc říct (použít signalizační zařízení). Činnost je garantovaná 3x denně. Provádí pracovníci sociální péče. Obvyklá délka pomoci je 8 – 10 minut. Výměna inkontinenčních pomůcek je garantována 2x denně v maximální délce 3 minut /1 úkon.


Koupání, sprchování Klientům, kteří potřebují pomoc s koupáním (sprchováním) se pomáhá. Ostatní se mohou koupat nebo sprchovat sami. Klienti si můžou domluvit i častější koupání (sprchování). Do služeb koupání také patří pomoc a dohled při oblékání a svlékání, mytí vlasů, vysoušení, česání vlasů, fénování, stříhání nehtů na rukou, holení, promazání kůže. Mýdla, sprchové gely, tělové krémy, pomůcky na holení a šampony si klienti opatřují sami. Na pokojích jsou umyvadla s teplou vodou pro běžné mytí. Činnost je garantována 1x týdně. Provádí klíčoví pracovníci. Maximální délka koupání (sprchování) 20 minut.


Ošetřovatelská a lékařská péče


Domov poskytuje klientům ošetřovatelskou péči a zprostředkovává lékařskou péči. Ošetřovatelskou péči zajišťují všeobecné sestry 24 hodin denně.

Lékařskou péči zajišťuje praktický lékař, který dochází jednou za 14 dní, zpravidla v úterý a dále podle potřeby.


Zprostředkování kontaktu se společenským prostředím


Doprovod k lékaři – V případě, že klient není schopen zvládnout návštěvu lékaře sám a rodinní příslušníci v daný čas nemohou klienta doprovázet, zajistíme doprovod z řad pečujícího personálu.


Kadeřnice, pedikérka V případě, že klient není schopen navštěvovat služby kadeřnice a pedikérky ve městě, může využit tyto služby v našem zařízení. Několikrát do roka k nám přijíždí kadeřnice, pedikérka 1x měsíčně.


Jízda služebním autem do Hronova – Při zajišťování nákupů pro klienty je možné využít tuto jízdu pro dopravu do Hronova a zpět. Tato jízda se uskutečňuje zpravidla 1x týdně.


Zprostředkování kontaktu telefonem, dopisem, e-mailem – Klientům, kteří nezvládnou obsluhu mobilního telefonu, psaní dopisu, e-mailu sami, pomáhá pečující personál. Je možnost využít i volání telefonem z pevné linky.


Sociálně terapeutické činnosti a aktivizační činnosti


Skupinové cvičení Sociální pracovník vede zpravidla 1x týdně (pondělí) skupinové cvičení. Cvičí se v jídelně domova, v sedě na židlích.

Socioterapeutická skupina Sociální pracovník vede zpravidla 1x týdně (úterý) sezení, kterých se účastní klienti schopni skupinové komunikace. Cílem těchto sezení je psychosociální hygiena (odreagování se, vzpomínání, kulturní prožitek…).


Výtvarné dílny Probíhají zpravidla 1x týdně (čtvrtek). V jídelně domova klienti malují, kreslí, vytvářejí linoryty nebo koláže.


Zpěv s kytarou Sociální pracovník zpravidla 1x týdně (pátek) zpívá s klienty za doprovodu kytary lidové písně. Hraje se ve společných prostorách i individuálně na pokojích.


Vycházky V případě pěkného počasí a dostatečného počtu personálu se chodí s klienty na procházky po blízkém okolí.


Doprovod na terasu, zahradu Klienti, kteří se sami nedostanou ven, odveze na jejich přání pečující personál na terasu, zahradu (za pěkného počasí). Činnost je garantována 2x týdně cca od poloviny dubna do poloviny října a 1x týdně v chladnější zbylé polovině roku.


Organizované výlety Jedenkrát za rok se v případě dostatečného počtu zájemců pořádá celodenní výlet autobusem. Několikrát během roku se pořádají menší výlety po okolí autem a účastníme se akcí organizovaných jinými domovy (např.: sportovní hry, velikonoční a vánoční výstavy).


Kulturní akce Každoročně se pořádá na zahradě zařízení Bartolomějská pouť ve spolupráci se SDH Malá Čermná, tato akce je otevřená pro veřejnost. Během roku se průběžně pořádají pro klienty zábavy, vystoupení dětí ze ZUŠ, opékání na zahradě.

Pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí


Zajištění lékaře Klient se při nástupu může rozhodnout, zda si ponechá svého ošetřujícího lékaře (v tomto případě si zajišťuje dopravu na vyšetření sám, příp. jeho rodina) nebo se zaregistruje u lékaře, který dochází 2x měsíčně do našeho zařízení.


Zajištění léků Klientovi, který si nedokáže sám zajistit léky (vyzvednutí v lékárně), může vrchní sestra zajistit jejich vyzvednutí. Naše zařízení spolupracuje s lékárnou v Hronově.


Zajištění pomůcek pro inkontinenci a zajištění kompenzačních pomůcek Klientovi, který si nedokáže zajistit sám tyto pomůcky, je může zajistit vrchní sestra.


Drobné nákupy Klientům, kteří si nejsou schopni nakoupit sami (příp. jejich rodina), se drobné nákupy zajišťují zpravidla 1x týdně. Nakupuje se v Hronově zejména v potravinách, zelenině, drogerii, galanterii a trafice.

Vedení hotovostních depozit Klientům, kteří mají zájem, si mohou uložit peníze do pokladny účetní, z těchto peněz se pak provádí platby drobných nákupů, léků a jiných služeb. Veškeré pohyby peněz jsou dokladovány.


Pomoc při jednání s úřady Klientům, kteří sami nezvládnou jednání s úřady a nemají nikoho, kdo by je zastoupil, pomáhá sociální pracovník. Často se jedná o trvalý pobyt, nový občanský průkaz, příspěvek na péči, záležitosti kolem důchodů, sociální dávky…

Sociální poradenství


Poskytujeme základní sociální poradenství přispívající k řešení nepříznivé sociální situace zájemců a klientů.


Služby za úhradu v plné výši nákladů na tyto služby


Použití telefonu podle platného ceníku jednotlivých provozovatelů sítí a kopírování. Přístup na internet je zdarma.



Další užitečné informace


Doba nočního klidu je od 22.00 do 6.00 hodin.


V době nočního klidu nesmí být klienti rušeni s výjimkou nutnosti podávání léků nebo poskytnutí nutné ošetřovatelské či lékařské péče. Kontrola klientů na pokojích v tuto dobu probíhá pouze na jejich žádost a s jejich souhlasem.


Budova domova se uzamyká v letním období v 21.30 hodin a v zimním období ve 20.30 hodin. Ráno se odemyká v 5.00 hodin. Bude-li chtít klient pobývat venku po čase uzamčení budovy, poskytne mu personál klíč, nebo se dohodne, že si zazvoní na službu sester.


Klienti mohou přijímat návštěvy neomezeně, pokud neruší klid a pořádek v domově a respektují soukromí spolubydlících klientů.


Pohyb klientů v domově i mimo něj není omezen.

Doporučujeme, aby klient v zájmu své bezpečnosti nahlásil odchod z areálu domova personálu, kam odchází a přibližnou dobu návratu. Klient si na dobu pobytu mimo domov vyžádá u službu konající sestry předepsané léky. Delší pobyty doporučujeme ohlásit s dvoudenním předstihem.


Poštovní zásilky


Kancelář, popř. sesterna působí ve funkci poštovní schránky, domov nemá schránky pro jednotlivé klienty. Poštu klientů doručuje pracovník pošty tedy přímo klientům, nebo do kanceláře, či sesterny domova, kde si ji klienti mohou vyzvednout, nebo je jim předána. Je důsledně dbáno na listovní tajemství a předávání dopisů co nejkratší cestou. Peněžní zásilky, poštu do vlastních rukou si přebírají klienti sami přímo od poštovních doručovatelů.


Úschova cenných a jiných věcí


Domov nabízí úschovu cenných a jiných věcí, za které potom zodpovídá. Klienti mají také možnost uložit svoji hotovost a domluvit se na jejím vybírání.


Kouření


V celé budově domova platí zákaz kouření. Kouření je povoleno před budovou, na terase a v přilehlém parku.


Řád soužití


Řád soužití se v domově řídí zásadami slušného chování, občanského soužití a veřejného pořádku.

Občanské soužití je narušováno:


Ubližováním na cti, urážením a posměchem. Vyhrožováním, újmou na zdraví, nepravdivým obviňováním, schválnostmi a jiným hrubým jednáním.


Veřejný pořádek je narušován:


Nedodržováním nočního klidu (doba od 22. do 6. hodiny), veřejným pohoršováním (aspoň tři lidé jsou pohoršeni nevhodností chování), úmyslné znečišťování společných prostor nebo pokoje.


Případné porušení se řeší pohovorem klienta s ředitelem domova, písemným upozorněním, projednáním záležitosti u přestupkové komise MÚ, řešením situace s Policií ČR, jednáním s klientem o ukončení smlouvy a pobytu klienta v domově.

Klient odpovídá za škodu způsobenou z nedbalosti na majetku domova nebo zdraví jiného klienta, zaměstnanců nebo jiných osob dle občanského zákoníku.


Stížnosti, podněty, připomínky


Pravidla pro podávání a vyřizování stížností, podnětů a připomínek popisuje příloha tohoto průvodce.


Ředitel domova seznámí s tímto Průvodcem Domova důchodců Malá Čermná zaměstnance domova v co nejkratší době po nabytí účinnosti. Ředitelem pověřený zaměstnanec, zpravidla sociální pracovník, seznámí s tímto řádem každého klienta a také zájemce o službu před jeho přijetím.


V Hronově, Malé Čermné dne 23. 8. 2023


Tento Průvodce Domova důchodců Malá Čermná nabývá účinnosti od dne 1. 9. 2023 a ruší se tímto Průvodce Domova důchodců Malá Čermná ze dne 1. 6. 2014.



Vypracovali Bc. Radek Chocholáč, sociální pracovník

Mgr. Ondřej Pumr, ředitel


Schválil Mgr. Ondřej Pumr, ředitel domova


        Pravidla pro vyjednávání se zájemcem o službu a uživatelem služby

 

        Pravidla pro vyjednávání se zájemcem o službu a uživatelem služby

 

Jednání se zájemcem o sociální službu – praktický návod

 

 Při jednání se zájemcem o sociální službu zjišťujeme následující:

 

1. Patří do naší cílové skupiny?

2. Má opravdu zájem o služby, které poskytujeme?

3. Nachází se v takové sociální situaci, že naší službu skutečně potřebuje?

4. Umožňuje jeho zdravotní stav pobyt v našem zařízení?

 

V případě, že splňuje tyto podmínky, postupujeme dále:

 

5. Předáním podrobných informací o našich poskytovaných službách, jejich možnostech a podmínkách.

6. Zjišťováním požadavků, očekávání a osobních cílů, které zájemce s ohledem na své možnosti a schopnosti, může skrze naši poskytovanou sociální službu realizovat.

7.  Evidováním žádosti o nástup do našeho zařízení

8. Nástupem

_________________________________________________________________

 

1. Patří do naší cílové skupiny?

Cílovou skupinou, které poskytujeme sociální službu, jsou klienti-senioři od 55 let výše, kteří mají sníženou soběstačnost, oslabení nebo ztrátu schopnosti zejména z důvodu věku a jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc, kterou nemůže poskytnout rodina nebo terénní služba. Službu neposkytujeme klientům nesplňujícím výše zmíněnou definici, dále klientům, kteří potřebují trvalý dohled, či pobyt na uzavřeném oddělení, či klientům, kteří potřebují lékařskou a zdravotnickou péči, kterou nejsme oprávněni, či schopni zajistit.

 

2. Má opravdu zájem o služby, které poskytujeme?

Naše služby patří mezi finančně náročné sociální služby. Úhrada za pobyt a stravu činí na dvoulůžkovém pokoji cca 8 000 Kč plus přiznaný příspěvek na péči.

Pobyt na dvoulůžkovém pokoji znamená ztrátu soukromí, je třeba mít na paměti, že s nástupem se stáváte součástí kolektivního soužití a z toho vyplývajících omezení. Například dodržování nočního klidu, odebírání jídel ve stanovených časech, společné WC apod.

Nabízíme zájemcům možnost si naše zařízení prohlédnout, aby získali představu, jak to u nás opravdu vypadá.

 

3. Nachází se v takové sociální situaci, že naší službu skutečně potřebuje?

Při jednání se zájemcem se snažíme zjistit, jestli uvažoval i o jiných způsobech řešení své tíživé situace, například pečovatelskou službu. To znamená, že poskytujeme základní sociální poradenství, při kterém se snažíme najít nejlepší možnost řešení v daných podmínkách a situaci.

 

4. Umožňuje jeho zdravotní stav pobyt v našem zařízení?

V našem zařízení poskytují zdravotní péči zdravotní sestry, od toho se také odvíjejí naše možnosti zdravotní péče. Zjednodušeně můžeme říci, že zdravotní stav našich klientů nesmí vyžadovat stálý dohled lékaře, v tomto případě nejsme schopni zajistit náležitou zdravotní péči.

Součástí žádosti o umístění do našeho zařízení je vyjádření lékaře, je to potvrzení, obvykle ošetřujícího obvodního doktora, o tom, že je zájemce schopen ze zdravotních důvodů nastoupit do domova pro seniory. Součástí zdravotního stavu je i psychický stav. Zájemce by neměl vážně narušovat kolektivní soužití.

 

5. Předání podrobných informací o našich poskytovaných službách, jejich možnostech a podmínkách.

Snažíme se srozumitelně podat a vysvětlit přehled poskytovaných služeb našeho zařízení, jejich podmínkách a možnostech.

Protože je poskytování našich služeb založeno na smluvním vztahu, považujeme za důležité, aby rozhodnutí o nástupu do našeho zařízení vycházelo z dobrého pochopení, jaké služby
od nás lze očekávat.

Zájemcům můžeme poskytnout vzor Smlouvy o poskytnutí sociální služby v domově pro seniory a předběžně vypočítat výši úhrady.

 

6. Zjišťování požadavků, očekávání a osobních cílů, které zájemce s ohledem na své možnosti a schopnosti může skrze naši poskytovanou sociální službu realizovat.

Jde vlastně o první rámcové plánování našich poskytovaných služeb. Jedná se hlavně o informace o tom, jaký by chtěl mít zájemce pokoj, kde se bude stravovat (jídelna, oddělení, pokoj), jak si dovede spravovat své věci, jak je orientovaný v prostoru, čase, jak se pohybuje, jak se strojí, chodí na WC, atd. Tyto údaje slouží v prvních dnech zejména k tomu, aby se zabránilo nebezpečí nevhodného nastavení sociálních služeb.

Dobré nastavení sociálních služeb se snaží, podle našeho mínění, podporovat samostatnost, důstojnost a svobodu našich klientů. Zvyšování závislosti na našich službách považujeme za nevhodné a nežádoucí zejména pro našeho klienta, který tím může ztrácet aktivní přístup k svému vlastnímu životu.

 

7.  Evidování žádosti o nástup do našeho zařízení

Ten zájemce o sociální službu, který se rozhodl pro naše zařízení a splňuje podmínky přijetí je buď přijat hned. V případě, že nemáme volnou kapacitu se jeho žádost, kterou lze vyzvednout u nás v kanceláři sociálního pracovníka nebo stáhnout z internetových stránek našeho zařízení, eviduje. Tím je zařazena do tzv. pořadníku.

Nástup do našeho zařízení je určován hlavně potřebností našich služeb, doba evidence žádosti je pomocný ukazatel.

 

8. Nástup

Při evidenci žádosti nejsme schopni žadatelům určit přesný termín nástupu. Žadatelé jsou informováni o tom, že v případě volné kapacity jim nabídneme, obvykle telefonicky, možnost nástupu. Pak se snažíme, aby nastoupil co nejdříve (obvykle do týdne).

 

K nástupu žadatel potřebuje:

Občanský průkaz

Kartičku pojišťovny

Rozhodnutí o přiznaném příspěvku na péči (když jej pobírá)

Léky, které užívá (případně jejich seznam a rozpis užívání)

Osobní věci (oblečení, hygienické potřeby…)

Při nástupu se sepíše Smlouva o poskytnutí sociální služby, označí oblečení šatním číslem v případě, že není označeno po předchozí dohodě s žadatelem.

 

Pak lze dohodnout následující body:

 

Způsob placení úhrady (s ČSSZ nebo účtu, nebo hotovosti)

Způsob nakládání s penězi (možnost založení vkladní knížky, hotovostních depozit)

Možná registrace k našemu lékaři

Možné přihlášení trvalého pobytu na adresu našeho zařízení (Malá Čermná 42, Hronov)

 

Dnem nástupu začíná adaptační období, kdy se podle metodiky individuálního plánování nastavuje poskytování našich sociálních služeb.

 

►►►


Vyjednávání se zájemcem o službu a uživatelem služby prochází po ose sociální šetření, smlouva o poskytování sociální služby a individuální plánování. Na počátku procesu při sociálním šetření jsou vyjednávači za poskytovatele služby především sociální a zdravotní pracovníci, v době uzavírání smlouvy sociální pracovníci a statutární zástupce poskytovatele, během adaptačního období se vrací funkce vyjednávačů k sociálním a zdravotním pracovníkům a postupně přechází ke klíčovým pracovníkům, tzn. především k pracovníkům v přímé péči, kteří s uživatelem zpracovávají individuální plány. Všechny fáze vyjednávání jsou ukotvovány písemnou dokumentací: zprávou o průběhu sociálního šetření, smlouvou, individuálním plánem a přehledným vedením složky uživatelů.

Sociální šetření
Vyjednávání se zájemcem, tedy s člověkem, který byl již dříve informován o existenci a dle jeho přání i obsahu poskytované služby a který poté projevil vážný zájem o službu (být v evidenci zájemců není podmínkou), zahajuje sociální šetření. Sociální šetření je podkladem budoucí smlouvy s uživatelem služby. Sociální šetření provádí sociální pracovníci, v případech potřeby spolu s vedoucí sestrou. Tito pracovníci předají informaci
o zařízení a poskytovaných službách zájemci o službu, zjistí informace o zájemci, které je nutné znát ještě před nástupem do zařízení, včetně zjištění, zda zájemce spadá do vymezené cílové skupiny zařízení, informují o nabídce aktivit a služeb, které může zařízení zajišťovat, zjišťují, zda zájemce nechce i další služby (viz níže Osnova pro zjištění informací o zájemci). Sociální šetření se provádí před nástupem do zařízení v dostatečném předstihu a aktualizuje se dle možností každého půl roku. Sociální šetření se provádí v dohodnutém prostředí, výhodou je vyjednávání se zájemcem v jeho přirozeném prostředí. Doporučujeme zájemcům, aby se osobně seznámili s prostředím našeho domova.

 

Smlouva o poskytnutí sociální služby
Před nástupem do zařízení se zájemce seznámí se smlouvou o poskytnutí služby a nejpozději v den nástupu uzavírají obě strany tuto smlouvu, jejíž součástí v dodatku je ceník poskytovaných služeb. Více níže v bodu 4. Smlouva o poskytnutí sociální služby.

 

Individuální plánování a dohoda o praktických záležitostech
V adaptačním období, zpravidla do 3 měsíců od nástupu, bude klíčovými pracovníky ve spolupráci s celým týmem přímé péče zpracováván individuální plán, který bude živým a aktualizovaným dokumentem provázejícím uživatele po celou dobu služby. Více viz níže v bodě 5. Individuální plánování, individuální plán, klíčový pracovník.

Výchozí informaci k individuálnímu plánování týkající se sociálního šetření, vyjednání o službě, adaptačního režimu, úvodních přání, očekávání zavedou do počítačového programu pracovníci, kteří provedli šetření, informaci zkompletují a předají klíčovým pracovníkům, kterým slouží jako odrazový můstek k individuálnímu plánování.

 

Postup při uzavírání „Smlouvy o poskytnutí sociální služby v domově pro seniory“

 

Uzavření „Smlouvy o poskytnutí sociální služby v domově pro seniory“ (dále jen smlouva) předchází jednání mezi žadatelem o službu a poskytovatelem (viz výše v bodu 3. Pravidla pro vyjednávání se zájemcem o službu a uživatelem služby). Před uzavřením smlouvy je žadatel o službu seznámen s podmínkami a možnostmi organizace při poskytování této služby a poskytovatel je seznámen s potřebami a očekáváním žadatele.

Při podpisu smlouvy je již zřejmé, že se obě zúčastněné strany dohodly na společném zájmu, a že jsou si vědomy, jakým směrem se bude poskytovaná služba ubírat.

Smlouva je právní akt obou zúčastněných stran – stanovuje bližší podmínky poskytované služby, jaká práva a povinnosti pro účastníky vyplývají a jaké cíle má služba naplňovat.

smlouva se uzavírá podle ustanovení zákona o sociálních službách v platném znění. Poskytovatel má vypracovány variantní vzory smlouvy, které lze měnit a přizpůsobovat podle individuálních potřeb klienta a podle rozsahu sjednané služby.

 

Tento postup upravuje následující náležitosti:

·       kdo smlouvu připravuje,

·       kdo smlouvu podepisuje a kdy je podepsána,

·       rozsah smlouvy,

·       jak lze smlouvu měnit

·       kdo vede evidenci smluv.

 

Příprava smlouvy

 

Podklady pro uzavření smlouvy zpracovává sociální pracovník, konzultuje s vedoucí sestrou. Návrh smlouvy je předkládán řediteli domova.

 

Podepsání smlouvy

 

Poskytovatel sociální služby je při podpisu smlouvy zastoupen statutárním zástupcem domova, tedy ředitelem, nebo v jeho nepřítomnosti jeho zástupcem – vedoucí sestrou.

Smlouvu svým podpisem na straně druhé stvrzuje žadatel-klient, případně zákonný zástupce, opatrovník, zmocněnec nebo zástupce obce dle § 91 odst. 6 zákona o sociálních službách.

Domov uzavírá se žadatelem-klientem smlouvu vždy v písemné podobě a to ve dvou stejnopisech, přičemž jeden výtisk smlouvy obdrží klient, případně zákonný zástupce, opatrovník, zmocněnec nebo zástupce obce dle § 91 odst. 6 zákona o sociálních službách, a jeden výtisk poskytovatel. Smlouva je uzavřena a podepsána nejpozději v den nástupu do domova.

 

 

Rozsah smlouvy

 

Smlouva o poskytnutí sociální služby v Domově důchodců Malá Čermná obsahuje ujednání:

identifikační údaje (klient, poskytovatel služby)

·       úvodní ustanovení

·       rozsah poskytování sociální služby (ubytování, stravování, péče, fakultativní služby)

·       místo a čas poskytování sociální služby

·       výši úhrady a způsob jejího placení

·       ujednání o dodržování vnitřních pravidel stanovených poskytovatelem pro poskytování sociálních služeb

·       odkaz na individuální plánování

·       výpovědní důvody a výpovědní lhůty

·       dobu platnosti smlouvy

·       závěrečná ustanovení

·       příloha – ceník 

 

Změny smlouvy

 

Písemně uzavřenou smlouvu lze měnit na základě dohody mezi klientem a domovem, a to číslovaným písemným dodatkem. Ke změně smlouvy může docházet vypracovaným dodatkem ke smlouvě průběžně na základě nově vzniklých potřeb klienta, avšak v souladu s možnostmi zařízení. V tomto případě se jedná vždy o oboustranný akt podepsaný oběma stranami.

 

Evidence smluv

 

Smlouvy včetně dodatků jsou evidovány v písemné podobě sociálním pracovníkem, který je pověřen vypracováním smluv a jejich evidencí. V elektronické podobě jsou smlouvy evidovány také sociálním pracovníkem v počítačovém programu u jednotlivých klientů. Přístup ke smlouvám v obou podobách mají za domov ředitel, jeho zástupce – vedoucí sestra a sociální pracovník.

 

Informace k postupu seznámení žadatele-klienta s obsahem a účelem smlouvy

 

S obsahem a účelem smlouvy je nový klient seznámen již před nástupem do zařízení, a to během procesu jednání se žadatelem o sociální službu. Klient je seznámen se shromažďováním, zpracováváním a uchováváním osobních a citlivých údajů dle zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a dává k tomu písemný souhlas. Sociální pracovník seznamuje žadatele o službu s obsahem a účelem smlouvy podrobně a srozumitelně. Dále sociální pracovník vysvětlí odkaz na individuální plánování, již při vyjednávání se formulují prvotní osobní cíle žadatele-klienta. Žadatel, pokud si to přeje, může při seznamování se s obsahem a účelem smlouvy mít přizvány další osoby (např. rodinu, právníka). Sociální pracovník přizpůsobuje způsob komunikace vždy schopnostem žadatele.

Smlouva je napsána dostatečně velkým fontem písma. Zájemci je před podpisem smlouvy ponechán dostatečný čas na prostudování uzavírané smlouvy a je mu dát rovněž prostor pro případné dotazy. Žadatel částečně orientovaný je pověřeným sociálním pracovníkem s obsahem a účelem smlouvy seznámen verbálně, přičemž sociální pracovník použije např. písemné pomůcky, slovní přirovnání, tak aby měl pracovník jistotu, že žadatel obsah i účel smlouvy dle svých schopností pochopil. Pracovník se žadatele několikrát táže, zda smlouvě rozumí.  U žadatele se sníženou orientací místem, časem, osobou, sociální pracovník velmi citlivě a opakovaně seznamuje žadatele s obsahem smlouvy. Při tom velmi úzce spolupracuje s rodinnými příslušníky, zákonnými zástupci, opatrovníky, zmocněnci nebo zástupci obce dle § 91 odst. 6 zákona o sociálních službách a dalšími členy pracovního týmu. Pracovníci ovládají postupy pro jednání se zájemci o službu vyžadující specifický přístup.

 

 

 

         Pravidla pro vyřizování stížností

 

Pravidla pro podávání a vyřizování stížností, připomínek a podnětů

 

Kdo může podat stížnosti, připomínky, podněty?

 

·       osobně uživatelé našeho domova
 

·       zástupci, tedy kdokoli zastupující zájmy uživatelů,
např. rodinný příslušník, přátelé a známí uživatele, dobrovolníci, úřady, spolubydlící uživatele, jiní uživatelé

·       dále zákonní zástupci, opatrovníci

·       kdokoliv další včetně klíčových pracovníků a zaměstnanců domova

 

Komu mohou být předány stížnosti, připomínky, podněty v rámci domova?

 

·       jakémukoliv zaměstnanci domova,

např. klíčovému pracovníkovi, zdravotní sestře, uklízečce

·       zaměstnanci vše bez prodlení předají vedoucí sestře, sociálnímu pracovníkovi, či službukonající sestře

 

Jakým způsobem je možné podávat stížnosti, připomínky, podněty?

 

·       ústně přímo, či telefonicky

·       písemně, poštovní zásilkou, e-mailem
 

·       písemně vhozením do schránek v domově k tomu určených

·       písemně předáním pracovníkovi

·       vyjádřením nespokojenosti v rozhovoru uživatele s klíčovým pracovníkem, např. při individuální plánování a hodnocení plánu

·       vyjádřením nespokojenosti u uživatelů, jejichž schopnosti slovní komunikace jsou omezeny, či nejsou schopni stížnost sami zformulovat – obvykle prostřednictvím klíčového pracovníka nebo personálu, či rodiny, spolubydlících dochází ke zjištění nespokojenosti pomocí pozorování

 

·       podávanou stížnost, připomínku, či podnět můžete podepsat,
pak ji vyřizujeme přímo s vámi

·       nebo můžete stížnost podat anonymně, tedy bez uvedení jména,
můžete k tomu využít schránky umístěné ve všech poschodích,
odpověď a řešení vyvěsíme veřejně na nástěnkách umístěných
u zmíněných schránek, které jsou vybírány denně službukonající sestrou

Jak se stížnosti, připomínky, podněty vyřizují a řeší, v jaké lhůtě?

 

·       stížnosti a podněty vyřizují a řeší vedoucí pracovníci jednotlivých úseků, kteří zjednávají i nápravu, je to vedoucí sestra, sociální pracovník, případně vedoucí kuchyně, účetní, nebo ředitel
 

·       stížnosti a podněty jsou vyřizovány co nejrychleji, třeba na místě

·       k vyřizování a nápravě dojde ve lhůtě zpravidla do jednoho týdne

·       u stížností zaslaných e-mailem, poštou, u složitějších stížností do tří týdnů

 

Kam se ještě je možné obrátit se svou stížností?

 

·       v rámci organizace - Domov důchodců Malá Čermná, Malá Čermná 42, 549 31 Hronov

·       u zřizovatele organizace  - Krajský úřad Královéhradeckého kraje,
odbor sociálních věcí, Pivovarské náměstí 1245, 500 03 Hradec Králové

 

·       bližší, či další kontaktní informace podají vedoucí sestra, sociální pracovník, či službukonající sestra

Jakými zásadami se řídíme při přijetí a vyřizování podání?

 

·       stížnosti, připomínky, podněty jsou přirozené právo a možnost

·       při podávání stížnosti, či podnětu budete v bezpečí, budeme vstřícní
při přijetí podání, poskytneme podporu, neobrátí se to proti vám

·       zajistíme diskrétnost, soukromí, pracovníci, kteří přišli s informacemi
o podání do kontaktu, zachovají mlčenlivost

·       vyřizování bude objektivní a spravedlivé

·       důležité je pro nás i pro vás rychlé vyřízení stížnosti, či podnětu, a řešení s jasným závěrem

 

Vzor smlouvy a ceník lze stáhnout například v sekci ZVEŘEJNĚNÉ DOKUMENTY.